LiposukcjaLiposukcja to potocznie odsysanie tłuszczu.                                         Jest to zabieg chirurgiczny, zaliczany do chirurgii plastycznej (a dokładnie chirurgii estetycznej), polegający na rozbijaniu a następnie odsysaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Zabieg ma na celu poprawę kształtu ciała poprzez usunięcie niepożądanych złogów tkanki tłuszczowej z określonych obszarów, najczęściej z obszaru brzucha, pośladków, policzków, podbródka, bioder, kolan, szyi, ud oraz ramion. Tkanka tłuszczowa znajdująca się w poddawanej zabiegowi partii ciała zostaje zamieniona w mikrogranulki, a następnie usuwana z organizmu.

W krajach wysoko rozwiniętych Europy Zachodniej i Ameryki coraz powszechniejszym staje się problem otyłości. Nieregularny sposób odżywiania, niewłaściwa dieta, duża popularność fast foodów, siedzący tryb życia i zbyt mała aktywność w stosunku do ilości i kaloryczności spożywanych posiłków, a dodatkowo stres - to tylko niektóre czynniki wpływające na taki stan rzeczy.

Ze względu na towarzyszące nadwadze i otyłości poważne choroby, niska samoocena i brak akceptacji, utrzymanie odpowiedniej wagi proporcjonalnej do sylwetki, staje się obecnie koniecznością. Dlatego też zabieg liposukcji zyskuje coraz większą popularność. Jest to obecnie jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych na świecie.

Liposukcję często traktuje się jako metodę odchudzania, co jest błędem. Liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym ( a więc inwazyjnym) polegającym na modelowaniu sylwetki. Dzięki zabiegowi poprawie ulega kształt ciała, ale również wzrost pewności siebie. Liposukcja nie zastąpi jednak regularnych ćwiczeń, nie zmieni też prowadzonego wcześniej trybu życia na zdrowszy, które to elementy są niezbędne by w dłuższym okresie utrzymać efekty zabiegu.

Czas trwania samego zabiegu liposukcji uzależniony jest od kilku czynników:
- ilości tkanki tłuszczowej, która ma zostać usunięta,
- zastosowanej techniki,
- wielkości obszaru objętego zabiegiem.

Opis zabiegu liposukcji

Całkowity czas trwania operacji wynosi od 1 do 2 godzin. Zabieg jest przeważnie wykonywany w trybie ambulatoryjnym i wymaga znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Rodzaj znieczulenia może być uzależniony od ilości tkanki tłuszczowej oraz partii, która ma być poddana zabiegowi. Raz usunięta tkanka tłuszczowa nie odbudowuje się, jednakże w przypadku konieczności usunięcia dużej jej ilości, zabieg wykonuje się w kilku etapach. Nawet jeżeli Pacjent chce się poddać operacji usunięcia bardzo dużej ilości tkanki tłuszczowej podczas jednej sesji operacyjnej, lekarz powinien przekonać pacjenta, że rozłożenie tej procedury na serię mniejszych zabiegów jest bezpieczniejszym rozwiązaniem dającym jednocześnie gwarancję znacznie lepszych – bo bardziej precyzyjnych – rezultatów.

Istnieje kilka całkiem nowych technik liposukcji, które przewyższają pod względem korzyści tradycyjne techniki. Liposukcja ultradźwiękowa oraz liposukcja tumescent to dwie z tych technik, które zwykle wiążą się z krótszym czasem trwania rekonwalescencji i bardziej precyzyjnymi efektami.

Zabieg liposukcji jest często przeprowadzany wraz z innymi zabiegami chirurgicznymi, takimi jak plastyka powłok brzucha lub lifting twarzy.

Przygotowanie do zabiegu

1. Należy wykonać badania zlecone przez lekarza niezbędne w procesie kwalifikacji do zabiegu. 2. Zgodnie z zaleceniami lekarza zastosować się odnośnie zażywanych leków, mających wspomóc organizm przed zabiegiem. 3. Rzucić lub przynajmniej ograniczyć palenie na 2-4 tygodnie przed zabiegiem. 4. Dwa tygodnie przed operacją zabrania się zażywania aspiryny i jej pochodnych oraz ziołowych suplementów diety mających wpływ na krzepliwość krwi (tj. rozrzedzających krew).

Przebieg zabiegu

1. Liposukcję rozpoczyna się od małych nacięć wykonanych w tych miejscach ciała, które obejmie zabieg.
2. Przez nacięcia wprowadza się wąską rurkę, zwaną kaniulą (o szerokości ok. 2,5mm ), ta zaś połączona jest z urządzeniem ssącym. Chirurg manipuluje kaniulą, rozbijając komórki tłuszczowe lub podaje płyn, który zmienia tkankę tłuszczową w mikrogranulki, które są następnie odsysane.
3. Po usunięciu komórek tłuszczowych na nacięcia zakłada się szwy (usuwane po tygodniu od zabiegu) lub - zamiast szwów - skleja się brzegi skóry specjalnymi plastrami STERI STRIP. Powstałe blizny są po wygojeniu praktycznie niewidoczne.
4. Po zabiegu zakładane jest specjalne ubranko uciskowe, które w okresie pierwszych godzin po zabiegu ma za zadanie zredukować krwawienie, a w okresie rekonwalescencji ma zminimalizować obrzęk operowanych partii ciała.

Ryzyko i powikłania pooperacyjne

Pacjent musi być świadomy, że w zdecydowanej większości przypadków komplikacje pooperacyjne są wynikiem zbyt dużej liposukcji (zbyt wiele partii ciała poddanych jest zabiegowi lub zbyt duża jest ilość odsysanego tłuszczu). Nie powinno się także wykonywać podczas tej samej sesji operacyjnej zabiegów nie powiązanych z liposukcją. Ponieważ niebezpiecznym jest narażanie pacjenta na przedłużanie okresu pozostawania pod narkozą (co zwiększa ryzyko powikłań pooperacyjnych).

Możliwe powikłania:

- powstanie zatoru tłuszczowego, który może przemieszczać się z prądem krwi do płuc i spowodować zatorowość płucną,
- wstrząs hipowolemiczny w przypadku usunięcia dużej ilości tkanki, - miejscowe uszkodzenie skóry, tkanki podskórnej, nerwów, naczyń krwionośnych
- czasami w wyniku liposukcji mogą powstać nierówności na skórze (tkanki podskórne mogą mieć wgłębienia), w większości przypadków nierówności te mają charakter tymczasowy i zostają usunięte poprzez odpowiedni masaż operowanych okolic ciała.

Okres rekonwalescencji

Po zabiegu pacjentowi zakładane jest ubranko uciskowe, które należy nosić przez okres od 4 do 6 tygodni (wg wskazówek lekarza).

Tuż po zabiegu w wyniku liposukcji ciało jest zasinione i obrzęknięte. Początkowo objawy te są „ukryte” pod ubrankiem uciskowym i zazwyczaj już do momentu jego zdjęcia – ustępują.

Po zabiegu pacjent otrzymuje listę instrukcji pooperacyjnych, w której podane są zalecenia odnośnie przepisanych leków, jak dbać o operowane partie ciała, co można robić po zabiegu, a czego z całą pewnością zabrania się (np. nie wolno korzystać z sauny, solarium, opalać się przez okres od 4 do 6 miesięcy po zabiegu).

Pacjent może otrzymać także zalecenia odnośnie zabiegów uzupełniających, ażeby zredukować nadmiar skóry powstały w wyniki operacji. Są one potrzebne zwłaszcza w przypadkach, gdzie odessanych zostanie więcej niż 4 litry tłuszczu.

Pacjenci, którzy odczuwają inne dolegliwości jak np. spłycenie oddechu, bóle klatki piersiowej oraz nierówne bicie serca, powinni zgłosić się do lekarza celem zdiagnozowania przyczyny, gdyż nie są one normalnymi objawami pooperacyjnymi.
Polityka Prywatności