Botox


Botox (toksyna botulinowa) to obecnie jeden z popularniejszych i skuteczniejszych sposobów wygładzenia zmarszczek mimicznym twarzy. Zabieg polega na precyzyjnym wstrzyknięciu małych dawek rzędu 20-60 jednostek preparatu w czasie jednego zabiegu w kilka wybranych miejsc na twarzy. Zabiegi z botox’u redukują aż do 80% zmarszczek. Pamiętać trzeba, że zabieg jest tymczasowy i należy go powtarzać jeśli oczekujemy długotrwałych efektów.

Wskazania

Botox najlepiej sprawdza się w likwidacji i zapobieganiu zmarszczek mimicznych w górnej części twarzy:

 • zmarszczki wokół oczu tzw. "kurze łapki" ,

 • "lwie zmarszczki" tj. bruzdy między brwiami,

 • poprzeczna zmarszczka na czole czy zmarszczki palacza,

 • można też uzyskać efekt podniesienia opadających powiek czy uniesienia opadniętych kącików ust,

 • łagodzi bruzdy na dekolcie i szyi oraz koryguje linię żuchwy,

 • zabieg ma także zastosowanie w likwidowaniu wysokiego uśmiechu tzw. Gumi smile oraz "brody czarownicy".

W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym. Botox może być łączony również z innymi metodami liftingu twarzy.

Botox poza medycyną kosmetyczną ma zastosowanie w dermatologii oraz innych w stanach chorobowych, które charakteryzują się nadmiernym, nieprawidłowym napięciem mięśniowym:

 • w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni, stóp i pach; preparat jest wtedy wstrzykiwany bezpośrednio w obszar pach lub w inne "potliwe" miejsca,

 • w leczeniu schorzeń związanych z kurczami mięśni i tikami,

 • w spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym,

 • w okulistyce do leczenia zeza i kurczu powiek.

Przeciwwskazania

 • ciąża i okres karmienia,

 • u osób nadwrażliwych na składniki preparatu (głównie białka – albuminy)

 • nie należy także stosować równolegle z antybiotykami aminoglikozydowymi lub lekami rozkurczowymi

 • u osób ze schorzeniami zapalnymi skóry (zwłaszcza ropnymi – np. z trądzikiem)

 • stany grypowe,

 • dzieci poniżej 12 roku życia

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),

 • zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna).

 • choroby układu nerwowego i sercowego

Mechanizm działania

Dzięki botulinotoksynie impulsy nerwowe przepływające z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych zostają zablokowane, a w efekcie mięśnie mimiczne nie pracują i nie tworzą się zmarszczki.

Po wprowadzeniu przez lekarza niewielkiej ilości preparatu w okolice zmarszczek mimicznych następuje neutralizacja działania neuronów, które odpowiadają za przesyłanie do mięśni impulsu do skurczu. Dzięki neutralizacji mięśnie nie działają przez okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień nie odbierając impulsu do skurczu – przyjmuje naturalny, wypoczęty wygląd.

Przed, w trakcie i po zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu wielu lekarzy zaproponuje rewitalizację skóry zwłaszcza u osób z dużą wiotkością skóry, tak aby zabieg był bardziej efektywny (np. mezoterapię igłową).

Zabiegi wykonuje się w gabinetach lekarskich bez znieczulenia ale ze względu na komfort pacjenta czasami stosuje się lekkie znieczulenie kremem (np. EMLA) na około 30 minut przed zabiegiem.

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby wstrzyknięć zajmuje to około 15-20 minut.  Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara.

Zabieg na ogół nie pozostawia śladów. Zdarza się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie. Po zabiegu można wrócić do pracy i codziennej aktywności. Należy jednak pamiętać, że przez kolejne kilka tygodni nie rekomenduje się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.

Pożądany efekt wygładzenia zmarszczek, w zależności od wieku i stanu skóry, uzyskuje się w ciągu 3-10 dni od zabiegu.

Zaś efekt zabiegu utrzymuje się zwykle od 6 do 8 miesięcy. Przy kolejnych kuracjach czas działania, a więc i odstępy między kolejnymi zabiegami, wydłużają się. Po ustaniu działania preparatu zmarszczki na ogół nie są tak głębokie jak przed kuracją. Z biegiem czasu, jeśli nie będziemy kontynuować kuracji, skóra będzie się starzeć zgodnie z jej biologicznym rytmem.

Zabieg ostrzykiwania Botox'em wykonywany jest przez lekarza i to wspólnie z nim ustala się program zabiegowy odpowiedni dla danej skóry. Zalecany jest w chwili powstania zauważalnych zmarszczek,  tylko wtedy można skutecznie wygładzić skórę i powstrzymać ich dalsze pogłębianie się. Na większe i wyraźniejsze zmarszczki lekarz może zalecić większe dawki Botox'u, często niezbędny już też wypełniacz.

Wygładzaniem skóry na twarzy zajmują się głównie chirurdzy plastyczni, chirurdzy specjalizujący się w medycynie estetycznej oraz dermatolodzy, a ostatnio także wyspecjalizowany personel salonów kosmetycznych.

Kilka ciekawostek i słów o bezpieczeństwie

Kliniki medycyny estetycznej na całym świecie wykorzystują Botox do zabiegów medycyny estetycznej od ponad 10 lat. Od przeszło 20 lat stosowany jest w innych dziedzinach medycyny.

Do zabiegu spłycania zmarszczek wykorzystuje się toksynę botulinową typu A, substancją sprawdzoną w licznych zabiegach, stąd metoda ta  należy do najbezpieczniejszych. Botulina działa bowiem wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie jej ilości. Powtarzanie zabiegu ostrzykiwania nie skutkuje kumulowaniem dawek w organizmie.

Toksyna botulinowa, botulinotoksyna, w skrócie BTX, inaczej jad kiełbasiany,wytwarzana jest przez bezwzględnie beztlenowe bakterie – laseczki o nazwie gatunkowej Clostridium botulinum, a także przez nielicznych innych przedstawicieli rodzaju Clostridium.Polityka Prywatności