Mezoterapia


Mezoterapia to działający miejscowo zabieg medyczny bez użycia skalpela (a więc niechirurgiczny),  polegający na dostarczeniu bezpośrednio do skóry właściwej substancji leczniczych, regenerujących lub odżywczych. Najczęściej stosowany jest w medycynie estetycznej i dermatologii, w profilaktyce i leczeniu.

Wyróżnia się:

 • Mezoterapię igłową  - w tej metodzie substancje aktywne wprowadzane  są za pomocą strzykawki o bardzo cienkich igłach, bądź za pomocą specjalnego urządzenia wykonującego niewielkie nakłucia.Ogromną zaletą tej metody jest możliwość wprowadzenia substancji odżywczych bezpośrednio do tkanek, co owocuje szybkim i praktycznie bezbolesnym odmłodzeniem, wygładzeniem i ujędrnieniem powierzchni skóry.
 • Mezoterapia bezigłowa - służy do nieinwazyjnego wprowadzania preparatów leczniczych, regenerujących lub odżywczych metodą elektroporacji. W metodzie tej wykorzystuje się urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, który powoduje okresowe zwiększenie przepuszczalność błony komórkowej, otwierając w niej kanały hydrofilowe i tym samym umożliwiając  przyswojenie preparatów leczniczych.
 • Sonoforeza jest  niekiedy uznawana za odmianę mezoterapii bezigłowej; substancje aktywne wprowadzane są za pomocą   ultradźwięków. Mechanizm działania jest podobny ale czynnikiem zwiększającym przepuszczalność są tutaj ultradźwięki.
 • Jonoforeza - w tej metodzie substancje lecznicze w formie jonów przenikają w głąb skóry dzięki dysocjacji elektrolitycznej roztworu leczniczego która zachodzi pod wpływem prądu stałego. Od mezoterapii bezigłowej opisanej powyżej, gdzie również  wykorzystuje się prąd elektryczny, jonoforezę odróżnia inny mechanizm transportu cząstek, co warunkuje też inny skład stosowanych preparatów. Zabiegi te bywają mylone ze względu na pozorne podobieństwo.
W mezoterapii igłowej wstrzykiwanie substancji leczniczych i regenerujących w okolice miejsca poddawanego leczeniu czy zabiegowi kosmetycznemu ma dwojakie działanie:
 •  miejscowe podanie preparatów umożliwia maksymalną skuteczność ich działania, jednocześnie redukuje obciążenia narządów wewnętrznych (jak nerki, wątroba)
 • wywołane iniekcjami mikro uszkodzenia, pobudzają skórę do regeneracji i produkcji potrzebnych w tym celu substancji.

Mezoterapia igłowa (klasyczna) ma przewagi nad pozostałymi metodami  (m. bezigłowa, sonoforeza i jonoforeza) takie jak:

 • igła jest w stanie dostarczyć substancje aktywne do właściwych miejsc w skórze – głębiej niż urządzenia do mezoterapii bezigłowej, a także w zakątki, gdzie trudno dotrzeć z głowicą aparatu,
 • niektóre substancje, np. usieciowany kwas hialuronowy – można podać tylko w ten sposób,
 • nakłuwanie igłami dodatkowo pobudza procesy regeneracyjne skóry.

Wykorzystywane w zabiegu preparaty mogą mieć formę gotowych produktów kosmetycznych, czy leków do mezoterapii, przygotowanych w celu likwidacji konkretnego problemu lub mieszanek leczniczych, będących indywidualnie dobraną przez specjalistę recepturą związków leczniczych, regenerujących i odżywczych.

Mezoterapia igłowa, jako zabieg inwazyjny ze względu na naruszenie warstwy skóry, powinna być wykonywana przez lekarza lub wyszkolony personel z zachowanie aseptycznych warunków.

Tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać przyjmowania kwasu acetylosalicylowego (aspiryna) oraz leków zmniejszających krzepliwość krwi.

Przez kilka dni przed zabiegiem można też używać kremów z witaminą K –  szczególnie przy skłonnościach do powstawania sińców lub pękania naczynek.

Na pół godziny przed zabiegiem można zastosować krem znieczulający (np. Emla), gdyż nakłucia igłą podczas zabiegu mogą wywoływać pewien dyskomfort, szczególnie u osób wrażliwym.

Zabieg mezoterapii igłowej trwa zwykle do godziny. Kończy go delikatny masaż, pozwalający rozprowadzić substancje aktywne w skórze.

Tuż po zabiegu mogą powstać niewielkie obrzęki, stwardnienia w miejscu nakłuć lub zaczerwienienie skóry.  Jest to naturalna reakcja i efekty te ustępują samoistnie po kilku dniach. Mogą też zdarzyć się  niewielkie krwiaki lub sińce (ryzyko zwiększa się w przypadku problemów z krzepliwością krwi).

Przez kilka dni należy unikać nasłonecznienia, aby nie powstały przebarwienia w miejscach iniekcji.

Do wstrzykiwań stosuje się obecnie  pistolety do mezoterapii, których zaletą jest możliwość dokładnego ustalenia głębokości wstrzyknięcia oraz jednorazowej dawki preparatu. Dzięki nim skraca się czas zabiegu oraz zmniejsza dyskomfort odczuwany przez pacjenta. Po aplikacji preparatu pacjentowi wykonuje się masaż mający na celu rozprowadzenie substancji aktywnych w skórze oraz ograniczenie skutków ubocznych iniekcji, czyli obrzęków.

Wskazania do mezoterapii:
 • zwiotczenie skóry ( skóra sucha odwodniona )
 • profilaktyka przeciwzmarszczkowa ( drobne zmarszczki )
 • rozstępy
 • leczenie Cellulitu
 • nadmierne wypadanie włosów
 • pierwsze oznaki łysienia

W przypadku rozstępów i cellulitu najlepsze efekty uzyskasz poddając się zabiegom w początkowej fazie istnienia problemu.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • ciąża, okres karmienia piersią
 • alergia, uczulenie na składniki zawarte w preparatach
 • cukrzyca
 • opryszczka, stany zapalne skóry
 • choroby nowotworowe w trakcie leczenia
 • przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych ( aspiryna)
 • skłonności do blizn i zwłóknień

 Zabieg, w zależności od rodzaju problemu, wykonuje się:

 • Przy odmładzaniu skóry - w okolicach twarzy, szyi, dekoltu, dłoni. Zwykle zaleca się od 3 do 5 zabiegów w odstępach 2-5 tygodniowych. Co kilka miesięcy można wykonać zabieg podtrzymujący, dzięki któremu efekt kuracji może utrzymać się do 3 lat.
 • Przy leczeniu cellulitu - w okolicach bioder, pośladków i ud. Należy wykonać minimum 4 zabiegi w odstępach 1-2 tygodniowych. Ich efektywność zwiększa aktywność fizyczna, masaże, a także odpowiednia dieta z ograniczeniem potraw wysokokalorycznych, alkoholu, kawy i papierosów.
 • Przy problemach związanych z łysieniem i wypadaniem włosów - na łysiejącej i owłosionej skórze głowy. Zwykle najlepsze efekty daje wykonywanie zabiegów raz w tygodniu w ciągu pierwszego miesiąca, a następnie co 2-4 tygodnie.

Mezoterapia ma zastosowanie w regeneracji skóry, poprawie jej wyglądu i intensywnym nawilżeniu. Efekty zabiegu to zwiększona elastyczność i jędrność skóry oraz poprawa jej gęstości. Drobne zmarszczki stają się niewidoczne. To efektywny sposób rewitalizacji, odmładzania i liftingowania skóry, a najlepsze rezultaty przynosi wykonanie całej serii zabiegów.

 
Polityka Prywatności